З 1 вересня — всенародним святом Днем знань!
1 вересня: історія свята
Державне свято запроваджене Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 червня 1984 року «Про оголошення 1 вересня всенародним святом — Днем знань».
В Україні свято на законодавчому рівні офіційно встановлене 13 травня 1999 року.
Радянського педагога Федора Брюховецького називають автором традиції проведення урочистих лінійок в честь першого і останнього дзвоника.
Цікаві факти про День знань:
- У давнину 1 вересня відзначалося як свято жнив.
- Слово «школа» походить від грецького «сколе», в перекладі - «дозвілля».
- Починати новий рік з 1 вересня 325 року вирішив Костянтин Великий.
- Україна та ще 122 країни розпочинають навчальний рік 1 вересня, діти ще 43 країн йдуть до школи 1 січня, а у 16 державах початок навчального року припадає на березень.
- Найдовший урок був зареєстрований в Австралії, і тривав він 54 години. Весь цей час професор начитував свій лекційний матеріал студентам.
- Зустрічі випускників виникли в Німеччині.
Чи знаєте ви, що:
«Надійшов вересневий час – сім погод у нас», – мовить народне прислів’я про перший місяць осені, що якраз ступив на поріг разом з першими дзвінками, які сьогодні пролунають у школах.
Свою назву вересень отримав від рослини – вереса, рожево-бузкове суцвіття якої саме зараз починає вкривати соснові бори, торф’яники та піщані пагорби Полісся. Ця назва першого місяця осені закріпилася у нашій мові порівняно недавно, лише на початку 20-того сторіччя. А до того, в кожному регіоні України він називався по-своєму, зокрема, зарев, маїк або ж сівень.
Давні ж українці взагалі називала вересень «ревун», від оленів та лосів, які саме о цій порі влаштовують шлюбні ігри. З цього дня колись бралися за копання буряків, бо ж вересніє, то й дощик сіє. А також підмічали: «Вересневий дощ, що почався вранці, довго не йтиме».
За народним календарем 1 вересня – Андрія Стратилата. О цій порі селяни мали закінчити всі торговельні та господарські угоди, починали сушити льон та мочити коноплі. Також в давнину існувала традиція вперше садити хлопчиків, яким виповнювалося 4 роки, 1 вересня на коня. Таким чином майбутніх чоловіків привчали до дорослого життя і роботи.
За церковним календарем 1 вересня вшановують мученика Андрія Стратила і з ним 2593 мучеників; святителя Питирима, єпископа Великопермського; мучеників Тимофія, Агапія і Феклу.
Іменинники 1 вересня:
Андрій, Тимофій, Фекла, Агапій і Питирим.
1 вересня народились:
1832 – Олександр Поль – український дослідник, археолог, краєзнавець, меценат. Відкрив Криворізький залізорудний басейн. Заснував у Дніпропетровську краєзнавчий музей, названий його ім’ям.
1947 – Микола Мозговий – український естрадний співак, композитор-пісняр, народний артист України. Автор пісень «Серце скрипки», «На щастя, на долю», «Тополиний край», «Горянка» та ін.
1 вересня відзначають:
- День знань.
- День підприємця України.
Історичні події 1 вересня:
1819 – вперше поставлено на сцені Полтавського театру п’єсу Івана Котляревського «Наталка Полтавка».
1866 – відкриття першої в Україні залізничної магістралі на ділянці Одеса – Балта довжиною 257 верст.
1898 – почалися заняття в Київському політехнічному інституті.
1964 – у Києві відкрито перший в Україні широкоформатний кінотеатр «Україна».
1964 – перший вихід на телеекрани програми «На добраніч, малюки!»
1996 – в Україні в обіг введена національна валюта – гривня.
2001 – почав діяти новий Карний кодекс, за яким відмінено смертну кару.
2006 – в Криму запрацював перший у світі кримськотатарський канал.
Використано матеріали інтернет-ресурсів:
https://meta.ua/uk/news/society/53469-den-znan-2022-istoriya-ta-tsikavi-fakti-pro-1-veresnya/