ФОРМИ ЗДОБУТТЯ ОСВІТИ
Основними формами здобуття освіти в закладі є:
- Інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева);
- Індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві).
Інституційна форма здобуття загальної середньої освіти
Заклади освіти відповідно до законодавства та своїх установчих документів можуть створювати класи (групи) з денною, вечірньою, заочною, дистанційною формами здобуття освіти, укладати договори про організацію мережевої форми здобуття освіти з іншими суб’єктами освітньої діяльності (наказ від 23.04.2019 № 536 «Про затвердження Положення про інституційну форму здобуття загальної середньої освіти», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.05.2019 за № 547/33518)
Очна (денна, вечірня) форма здобуття загальної середньої освіти
- Здобуття загальної середньої освіти за денною формою може бути організовано для осіб, як правило, віком від 6 років, які навчаються у 1-11 (12) класах.
- Здобуття базової середньої та профільної загальної середньої освіти за вечірньою формою може бути організовано для осіб віком від 14 років, які завершили здобуття початкової освіти. Заклади освіти організовують здобуття освіти за вечірньою формою незалежно від місця проживання здобувачів освіти.
Заочна форма здобуття освіти
- Здобуття базової середньої та профільної загальної середньої освіти за заочною формою може бути організовано для осіб віком від 14 років, які завершили здобуття початкової освіти.
- Заклади освіти організовують здобуття освіти за заочною формою незалежно від місця проживання здобувачів освіти.
Дистанційна форма здобуття освіти
- Дистанційне навчання може бути реалізовано шляхом застосування дистанційної форми як окремої форми здобуття освіти або використання технологій дистанційного навчання для забезпечення навчання за різними формами здобуття освіти, їх поєднання.
- Рішення про організацію здобуття освіти за дистанційною формою у закладі освіти ухвалюється з урахуванням необхідних матеріально-технічних, кадрових та інших ресурсів.
Мережева форма здобуття освіти
- Для організації здобуття освіти за мережевою формою заклад освіти залучає інших суб’єктів освітньої діяльності.
- З метою використання додаткової матеріально-технічної бази за потреби до мережевої взаємодії можуть залучатися інші юридичні особи, залучені до діяльності освітнього округу, міжшкільні ресурсні центри, наукові установи тощо.
- Мережева взаємодія є способом координації спільної освітньої діяльності, що здійснюється на договірних засадах різними суб’єктами освітньої діяльності для організації здобуття освіти за мережевою формою.
Індивідуальна форма здобуття загальної середньої освіти
Заклади освіти відповідно до законодавства та своїх установчих документів можуть організовувати здобуття освіти за екстернатною формою (екстернат), сімейною (домашньою) формою та педагогічним патронажем.
Для забезпечення індивідуальної форми здобуття освіти можуть використовуватися технології дистанційного навчання відповідно до Положення про дистанційне навчання, затвердженогонаказом Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2013 року N 466, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 року за N 703/23235.
Для осіб з особливими освітніми потребами
організовується інклюзивне навчання за денною або вечірньою формами здобуття освіти (лист Міністерства освіти і науки України від 28.08.2019 № 1/9-525 «Щодо організації форм здобуття загальної середньої освіти») «Щодо організації форм здобуття загальної середньої освіти»).