14 жовтня - День створення Української повстанської армії (УПА).
У понеділок, 14 жовтня, Україна відзначає День створення Української повстанської армії (УПА). На відміну від Дня захисників і захисниць, який було перенесено на 1 жовтня, дата річниці заснування УПА залишається незмінною, її вшановують саме сьогодні.
14 жовтня дійсно вважають днем заснування УПА, хоча історики дискутують про різні дати формального створення Української повстанської армії.
Вважається, що 14 жовтня 1942 року в місті Сарни (Рівненська область) було сформовано перший підрозділ (сотня) УПА на чолі з польовим командиром Сергієм Качинським («Остапом»). Качинський був військовим референтом Організації українських націоналістів (крила на чолі зі Степаном Бандерою) в Рівненській області.
У роки Другої світової війни УПА виникла як військово-політична формація українського визвольного руху і була єдиною силою, яка декларувала метою своєї боротьби створення незалежної української держави.
УПА діяла в Україні до вересня 1949 року, після чого була реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого тривала до початку 1960-х років. Протягом усього періоду німецької окупації українських територій УПА вела боротьбу проти військ гітлерівської Німеччини. Крім того, весь період свого існування Повстанська армія вважала своїм ворогом і СРСР — як державу, винну в масових політичних репресіях в Україні, організації Голодомору і депортаціях населення.
У 1944 році було створено орган політичного керівництва УПА та всього визвольного руху — аналог парламенту, що називався Українською головною визвольною радою (Українська головна визвольна рада, УГВР).
Саме УГВР у 1947 році своєю постановою закріпила за 14 жовтня традицію святкувати День створення УПА — окремо підкресливши відсилання до козацьких традицій гетьманської України.
«День 14 жовтня, що збігається з історичним козацьким святом Покрови, засновується як святковий день УПА», — йшлося в цій постанові.
Традицію відзначати свято Покрови Богородиці як День УПА в незалежній Україні зміцнив третій президент Віктор Ющенко. 14 жовтня 2006 року він підписав указ, який передбачає «всебічне і об'єктивне» вивчення та висвітлення діяльності ОУН-УПА та інших організацій національно-визвольного руху, ініціював законопроєкт про надання статусу ветеранам — воїнам ОУН-УПА.
Використано матеріали інтернет-ресурсів
З тих же років в Україні 14 жовтня стали традиційно проводити Марш слави героїв (Марш УПА) — ходу ветеранських організацій ОУН-УПА і їхніх прихильників.